Historia marki Mercedes – Benz

08.05.2022

Mercedes – Benz jest obecnie jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek samochodów na świecie. Produkowane przez nią pojazdy słyną z niezawodności, imponujących osiągów i innowacji oraz ze staranności wykonania. To samochody luksusowe i kosztowne, choć bez wątpienia warte każdego zainwestowanego w nie grosza. To ikona motoryzacji, która przeniknęła również do popkultury i z łatwością zajęła w niej należne sobie miejsce.

Nie każdy jednak wie, że historia powstania marki pełna była zaskakujących i nagłych zwrotów akcji, a jedną z postaci, które odegrały w tej opowieści ważną rolę, była dziewczyna o imieniu… Mercedes. Zapraszamy Was na krótką podróż w przeszłość – do samych korzeni znanej dziś na całym świecie marki Mercedes – Benz.

Mercedes Benz – historia marki

Historia marki Mercedes – Benz rozpoczęła się w roku 1883. To właśnie wtedy Karl Benz założył w Mannheim firmę Benz, której celem było wyprodukowanie samochodu. Zaledwie 7 lat później na podobny pomysł wpadł Gottlieb Daimler i zarejestrował firmę o nazwie Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG). Obydwa przedsięwzięcia przez długie lata pracowały zupełnie niezależnie, a nawet konkurowały ze sobą. Ich założyciele nawet nie zdawali sobie sprawy, że kiedyś połączą swe siły kładąc podwaliny pod produkcję samochodów, które zrewolucjonizują świat.

W 1897 roku austriacki biznesmen Emil Jellinek, postępowy miłośnik sportu i technicznego postępu, zamówił swój pierwszy samochód marki Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG). Był to pojazd z dwucylindrowym silnikiem o mocy 6 KM i napędem pasowym. 

Szybko jednak Jellinek zapragnął nowszego modelu, Gottlieb Daimler stworzył więc dla niego model „Phonix” wyposażony w czterocylindrowy silnik o mocy 8 KM. Konstrukcję samochodu opracował Wilhelm Maybach – z którym współpracowała wówczas firma Daimler. Na przełomie wieków marka DMG zmieniła swoją nazwę. Powstała nazwa „Mercedes” – od imienia córki Emila Jellinka.

W tym samym czasie intensywnie pracował też Karl Benz, który poświęcił się idei zaprojektowania czterosuwowego silnika benzynowego na tyle lekkiego, aby można go było umieścić w pojeździe. W 1886 roku Karl Benz skończył i opatentował trójkołowy pojazd osiągający prędkość 12 km/h.

W wyniku wybuchu I Wojny Światowej sytuacja finansowa obydwu przedsiębiorstw znalazła się na skraju załamania. Dlatego też panowie Carl Benz i Gottlieb Daimler powzięli decyzję o połączeniu swoich sił – 28 VI 1926 roku powstała nowa marka Daimler-Benz. W niezmienionej formie przetrwała aż do roku 1998, kiedy to niemiecki koncern zdecydował się na wykupienie udziałów w amerykańskiej firmie Chrysler.

Z połączenia tego obydwie strony liczyły osiągnąć korzyści – Daimler-Benz zyskał dostęp do bogatego amerykańskiego rynku zbytu, natomiast Chrysler mógł liczyć na dostęp do niemieckiej, solidnej i niezawodnej technologii. Jednak w 2007 roku drogi koncernów rozeszły się ze względu na kiepską kondycję finansową Chryslera – Daimler odsprzedał swoje udziały w tej marce i przyjął nazwę Daimler AG.

Trzeba jednak pamiętać, że Daimler AG to nazwa konsorcjum posiadającego różne marki – jedną z nich jest właśnie Mercedes-Benz . Od początku swojego istnienia marka Mercedes kierowała się ideą produkowania samochodów nie tylko wysokiej jakości i innowacyjnych, ale także bezpiecznych – i tak pozostało do dziś.

Najpopularniejsze modele marki Mercedes Benz

Samochody Mercedes-Benz stały się znane i kochane na całym świecie i odcisnęły istotne piętno na całym świecie motoryzacji – charakterystyczna trójramienna gwiazda zdobi dziś nie tylko auta osobowe, ale także samochody dostawcze i sportowe. Marką Mercedes-Benz zachwycają się fani motoryzacji z całego świata, gotowi za jej produkty płacić niemałe sumy. Oto więc najpopularniejsze modele samochodów w segmencie premium i nie tylko.

Kultowe modele Mercedesa

Mercedes-Benz 500K – model K to jeden z najstarszych w historii marki pojazdów. Produkowany był w latach 1934 – 1936. Był bardzo luksusowym pojazdem dostępnym wyłącznie w wersji dwudrzwiowego kabrioletu, powstało jedynie 324 jego egzemplarzy. Osiągał zawrotną jak na tamte czasy prędkość 160 km/h dzięki silnikowi o mocy 100 KM.

Wszystkie samochody tej serii miały innowacyjny hydrauliczny system hamulcowy oraz wyposażone były w instalację elektryczną o napięciu 12 v umożliwiającą używanie wycieraczek do szyb, kierunkowskazów oraz zamka centralnego.

Mercedes-Benz 190 SL – był sportowym modelem, którego produkcja rozpoczęła się w 1955 roku, a zakończyła w 1963r. Produkowany był jako dwudrzwiowy samochód o nadwoziu typu coupe lub roadster z silnikiem czterocylindrowym o pojemności 1,9 litra, który pozwalał osiągnąć maksymalną moc 105 KM i prędkość 172 km/h. Fabrykę opuściło 25881 egzemplarzy tego modelu.

Współczesne modele Mercedesa

Jedną z najpopularniejszych w historii motoryzacji była klasa S Mercedesa, a pierwszym spośród wielu modeli stworzonych w jej ramach – model W116, którego nawet dziś jeszcze można podziwiać na polskich drogach. Produkowano go w latach 1972 – 1980. Dostępny był jako czterodrzwiowy sedan z pięcioma miejscami, napędem na tylne koła, skrzynią biegów manualną (4/5 biegów) oraz automatyczną (3/4 biegi) z silnikiem w aż sześciu wariantach.  

Klasa C obejmuje modele sportowo – użytkowe o różnych typach nadwozia. Jednym z nich jest doskonale wszystkim znany model W202 w wersji czterodrzwiowej sedan lub pięciodrzwiowej kombi. Produkowany był w latach 1993 – 2001. Obejmował samochody z silnikiem diesla oraz benzynowym – najsilniejszy z nich miał aż 347 KM. Skrzynia biegów dostępna w wersji manualnej (5/6 biegów) oraz automatycznej (4/5 biegów).

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Mercedesa CLA45s – to model o dwulitrowym silniku i napędzie na cztery koła oraz niesamowicie wysokich osiągach. Rozpędza się do 100 km/godzinę w zaledwie 4 sekundy. Jego prędkość maksymalna wynosi 270 km/godz, a moc silnika to aż 421 KM, co czyni z niego lidera sportów motorowych. Prowadzenie tego samochodu to czysta frajda i emocje na niespotykanym poziomie.

Klasa E ujrzała świat w roku 1984, a jej pierwszym przedstawicielem był model W124 dostępny w aż czterech typach nadwozia i, w zależności od typu, z czterema, a nawet siedmioma miejscami dla pasażerów.

Mercedes-Benz produkuje również SUV y, których przedstawicielem jest GLC produkowany od roku 2015 należący do klasy średniej. Jest następcą modelu GLK – większym, choć lżejszym, a do tego lepiej wyposażonym. Znajdziemy w nim między innymi system 4MATIC, system sterowania głosowego, asystenta układu hamulcowego i manewrowania z przyczepą oraz wiele innych funkcji, dzięki którym prowadzenie tego SUV’a jest tak komfortowe i bezpieczne jak jeszcze nigdy.

Nazwę Mercedes znają dziś wszyscy – nie tylko miłośnicy i pasjonaci branży motoryzacyjnej. Marka, oferując najwyższej jakości samochody, zaskarbiła sobie serca klientów, którzy pragną nie tylko uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, ale też tych, którzy oczekują samochodu komfortowego, bezpiecznego i niezawodnego. Każdy samochód Mercedesa te kryteria spełnia.

Autor wpisu

Kategoria

Data

Ostatnie wpisy