Ford – historia marki

08.05.2022

Henry Ford jest postacią, która zrewolucjonizowała świat motoryzacji wnosząc także ogromny wkład w życie zwykłych ludzi – oferując samochody osobowe umożliwiła nam, niczym nieograniczone podróże i niezwykłe emocje. Historia rozpoczyna się w roku 1878, kiedy to bohater dzisiejszej opowieści, jako piętnastoletni chłopak, samodzielnie skonstruował swój pierwszy silnik parowy.

Dziś marka Ford Motor Company jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek samochodów, a kilka wyprodukowanych przez nią modeli zasłużyło na miano kultowych. Oferuje modele osobowe, sportowe, dostawcze, crossovery, vany i pickupy, a nawet auta elektryczne. Zobaczmy jak to się stało, że Henry Ford stał się jednym z najsławniejszych i najbogatszych ludzi swoich czasów.

Historia marki Ford – początki

Pierwszy silnik parowy wynaleziony przez Forda był sukcesem, który zachęcił młodego wizjonera do dalszych eksperymentów. Prowadził je będąc równocześnie inżynierem zatrudnionym w Edison Illuminating Comp. Prace te zaowocowały już w roku 1896, kiedy to Henry ukończył pierwszy pojazd mechaniczny zwany kwadrycyklem – pojazd działał i pozwalał na odbywanie przejażdżek.

W 1899 roku Henry Ford założył własną firmę – Detroit Automobile Comp., która jednak po roku zakończyła swoją działalność. Cztery lata później, z pomocą 11 inwestorów, powstała istniejąca aż do dziś marka Ford Motor Company, w której bohater tej opowieści posiadał jedynie nieco ponad 25% udziałów. Dopiero po dwudziestu latach udało mu się odkupić pozostałe akcje za gigantyczną kwotę 105 milionów dolarów.

Era Ford Motor Company

Pierwsze lata działalności firmy Henry’ego Forda były trudne – zatrudniała ona zaledwie dziesięciu pracowników, a części zamawiała z innych fabryk. W efekcie powstawało zaledwie kilka aut dziennie. Pierwszy samochód marki Ford został sprzedany już miesiąc po jej powstaniu – był to model A. Kolejnym modelom nadawano oznaczenia liter alfabetu.

Wielkim powodzeniem cieszył się wyprodukowany w 1908 roku model T. Aby nadążyć z realizacją ogromnej ilości zamówień, Henry Ford w 1913 roku uruchomił pierwszą na świecie ruchomą linię montażową, z której co 10 sekund zjeżdżał gotowy do sprzedaży samochód. W ciągu 19 lat produkcji firma sprzedała miliony egzemplarzy modelu T, a dzięki masowej produkcji przedsiębiorstwo obniżyło jego początkową cenę 500 dolarów do 260 dolarów.

W 1914 roku samochody marki Ford stanowiły połowę światowej produkcji aut. Problemem okazał się fakt, iż Ford wytwarzał tylko jeden model samochodu – model I – a konkurencja oferowała ich wiele. W efekcie liderem na światowym rynku stał się General Motors.

Kolejny model Forda to model A – szybszy, nowocześniejszy i bardziej luksusowy niż model T. Był napędzany silnikiem czterocylindrowym i miał trzybiegową skrzynię biegów. Zastosowana kilka lat później przez Forda innowacyjna metoda odlewania silnika zapoczątkowała kolejną rewolucję w motoryzacji i pozwoliła produkować ośmiocylindrowe jednostki napędowe. Pierwszym modelem wyposażonym w taki rodzaj silnika był V8. W 1937 Henry Ford wypuścił ze swoich fabryk 25 – milionowy egzemplarz.

II Wojna Światowa

Historia marki Ford w czasie trwania II Wojny Światowej ani na chwilę nie zatrzymała się, jedynie nieco zmieniła tor swojego biegu – firma przestawiła się na produkcję pojazdów na potrzeby amerykańskiej armii, w 1942 roku całkowicie wstrzymując produkcję samochodów cywilnych. Jednym z modeli dla wojsk jest Ford GPW z 1941 r., wojskowy samochód terenowy. 278 000 jeepów, 8 600 bombowców oraz 57 000 silników do samolotów – tyle sprzętu dostarczył armii w czasie wojny Ford.

Historia marki Ford po zakończeniu wojny po raz kolejny wykonała zwrot, dostosowując się do nowych realiów. Fabryki na nowo przystosowane zostały na potrzeby cywilne i już w 1949 roku opuścił je pierwszy powojenny model. Tej chwili jednak Henry Ford już nie dożył – zmarł w Detroit w kwietniu 1947 roku, pozostawiając swoim spadkobiercom biznes wart fortunę.

Najsławniejsze modele Forda

Obecnie do koncernu należą marki Ford oraz Lincoln. Do tych, które już zostały zlikwidowane, należały auta marki Mercury, Continental czy Edsel. Poza tym na przestrzeni dziejów do grupy Forda dołączyły takie marki jak Volvo, Aston Martin, Daimler, Jaguar i Land Rover (wszystkie zostały później sprzedane). Portfolio Forda pełne jest modeli, które dziś możemy już śmiało nazwać kultowymi. Oto niektóre z nich.

Ford Mustang

To jeden z najważniejszych modeli Forda. Jest tak sławny, że nie trzeba go przedstawiać nawet osobom, które nie należą do grona entuzjastów motoryzacji. Sportowy model, mały, ze świetnymi na ówczesne możliwości osiągami i do tego stosunkowo tani, pojawił się na rynku w roku 1964. W ciągu niespełna dwóch lat zakłady Forda wyprodukowały aż milion egzemplarzy tego modelu.

W 2018 łączna produkcja Forda Mustanga wyniosła okrągłe 10 milionów sztuk, co sprawiło, że zyskał on miano najlepiej sprzedającego się sportowego auta świata. Do dziś Ford Mustang cieszy się niesłabnącą miłością i podziwem miłośników luksusowych marek samochodów.

Wszystkie dostępne modele pojazdu znajdziesz w naszej ofercie:

Ford Thunderbird

Model Thunderbird to kolejna ikona historii motoryzacji. Produkowany w latach 1954 – 2005, był luksusowym samochodem osobowym. Model stworzony został w aż jedenastu generacjach. Początkowo był to wyłącznie dwudrzwiowy kabriolet, dopiero szósta generacja zaprezentowana w 1971 roku dostępna była z zamkniętym dachem.

Ford Mondeo

Wśród najbardziej rozpoznawalnych modeli rodziny Fordów nie może zabraknąć modelu Mondeo – osobowego, produkowanego od 1992 roku auta klasy średniej. Zyskał wielką popularność na europejskim rynku, ale dostępny był w sprzedaży na całym świecie. Ford w Ameryce Północnej sprzedawał go w formie bliźniaczych modeli Mercury Mystique oraz Ford Contour. W 1994 roku uzyskał tytuł Car of the Year.

Minivan Galaxy

Pierwsze Vany Galaxy ujrzały świat w roku 1995. Model ten narodził się ze współpracy Forda i Volkswagena – ma konstrukcję identyczną jak modele Sharan i Alhambra, a wyprodukowany został na potrzeby rynku europejskiego. Był dostępny w opcji siedmioosobowej. Od 2015 roku produkowana jest już trzecia generacja tego niezwykle komfortowego i eleganckiego vana.

Przedsiębiorstwo motoryzacyjne Ford powstało dzięki wizji i ciężkiej pracy swojego założyciela. Przetrwało wojenne zawirowania i odpowiadało na potrzeby zwykłych ludzi związane z podróżowaniem. Do dziś jest jedną z ikon amerykańskiej motoryzacji i popkultury.

Autor wpisu

Kategoria

Data

Ostatnie wpisy