Historia marki Porsche

08.05.2022

Każdy fan motoryzacji i szybkich samochodów marzy o tym, by choć raz w życiu usiąść za kierownicą pojazdów Porsche o niebywale mocnych silnikach. Już sam dźwięk motoru może przyprawić o dreszcze, a sportowy design i bogate wyposażenie zachwycają w każdym calu. Dziś opowiemy o historii marki Porsche i wyjaśnimy, jak powstawały pierwsze samochody Porsche.

W naszej wypożyczalni oferujemy wynajem:

Historia marki Porsche – jak powstała legenda motoryzacji?

Marka Porsche (a dokładniej Dr. Ing. h. c. F. Porsche AG) została założona w latach 30. XX wieku, jednak pierwszy model został wyprodukowany kilkanaście lat później. Miało to związek z karierą założyciela – Ferdynanda Porsche (niem. Ferdinand Porsche). Jako konstruktor samochodów, mężczyzna początkowo pracował w przedsiębiorstwie Jakob Lohner & Co, gdzie projektował prototypy pojazdów elektrycznych i czterosilnikowych. Kolejnym krokiem w karierze mężczyzny była praca w zarządzie firmy Daimler Benz, gdzie Ferdynand był konstruktorem wyścigowego Mercedesa SSK i Mercedesa Compressor Sports.

Ferdynand Porsche założył firmę w 1931 roku w Stuttgardzie, gdzie wówczas rodzina Porsche miała swój dom rodzinny. Przez pierwsze lata działalności przedsiębiorstwa, niemiecki inżynier, na zlecenie Adolfa Hitlera, zajmował się szkicami legendarnego Volkswagena Garbusa. Samochód miał przede wszystkim być dostosowany do przewozu co najmniej dwójki dorosłych oraz trójki dzieci i osiągać prędkość 100 km/h. Pierwsze auta wyjechały z fabryki w 1939 roku.

historia marki Porsche

Rozwój Porsche – historia marki

W 1947 roku zarządzanie firmą przejął syn Ferdynanda, Ferry Porsche, ale ojciec wciąż nadzorował funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Produkcja samochodów sygnowanych nazwiskiem Porsche rozpoczęła się dopiero w 1948 roku, kiedy to z fabryki wyjechał pierwszy sportowy samochód Porsche 356, dzielący części z Volkswagenem Garbusem. Pojazd cechował czterocylindrowy silnik o pojemności 1,1 litra i mocy 40 KM. Motor był chłodzony powietrzem. W 1951 roku samochód wykazał znakomite osiągi w swojej klasie GTX i pozwolił zdobyć kierowcy rajdowemu pierwsze miejsce na 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Rok 1951 był przełomowy nie tylko ze względu na sukces Porsche 356. 30 stycznia zmarł założyciel marki, Ferdynand Porsche. Wówczas niemiecka marka nie porzuciła prac, a w zakładach Porsche tworzono coraz to nowsze modele pojazdów na podstawie projektów Ferdynanda. W 1953 roku Porsche GmbH opuścił model 550 Spyder, napędzany czterocylindrowym silnikiem o mocy 100-135 KM. Pojazd niejednokrotnie przodował na międzynarodowych wyścigach. Kilka lat później koncern wprowadził na rynek zmodyfikowaną wersję Porsche 356 o pojemności silnika 1,6 litra – Porsche 356 Carrera 1600.

Porsche 911 – mistrz na torach wyścigowych

W 1963 roku w ofercie Porsche pojawił się legendarny model Porsche 911. Model zaprojektował syn Ferdynanda, Ferry. Auto napędzał sześciocylindrowy silnik o mocy 130 KM. Wówczas Porsche stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek produkujących pojazdy biorące udział w wyścigach długodystansowych.

Auta Porsche wciąż wyposażane były w coraz to mocniejsze silniki, dlatego do nazwy 911 dopisano „Carrera”, co miało informować o większym silniku w pojeździe. Warto wspomnieć, że w 1965 roku powstał pierwszy pojazd Porsche w wersji bez dachu, a w 1968 roku 911 zapewniła zwycięstwo Vica Elforda w Rajdzie Monte Carlo.

W 1974 roku Porsche odniosło kolejny sukces, przedstawiając model 911 Turbo 3.0 o mocy aż 260 KM, a trzy lata później na rynku pojawiło się Porsche 911 Super Carrera z silnikiem o mocy 160 KM i pojemności trzech litrów.

Dalszy rozwój marki

Lata 70 XX wieku to także okres stworzenia podziału pojazdów na małe modele czterocylindrowe, średnie sześciocylindrowe i duże z silnikami ośmiocylindrowymi. Wówczas w 1975 roku swój debiut świętował mały model Porsche 924, z silnikiem umieszczonym z przodu pojazdu, a skrzynią biegów z tyłu. Taki układ był niebywałym sukcesem w przemyśle motoryzacyjnym, dlatego wyposażano w niego kolejne samochody marki Porsche. Kilka lat później ukazał się większy model Porsche 928, który w 1978 roku otrzymał tytuł „Samochodu Roku”.

W 1986 roku na rynku pojawiło się Porsche 959 z napędem na cztery koła, gwarantując pierwsze miejsce rajdowcom na torze wyścigowym Paryż-Dakar, a w 1996 roku zadebiutowała pierwsza generacja Porsche Boxster z silnikiem o pojemności 2,5 litra. Nazwa pojazdu wzięła się od połączenia słów „boxer” i „roadster”, które kolejno oznaczają silnik o przeciwległych cylindrach i rodzaj nadwozia.

W 1997 roku Porsche pochwaliło się pierwszym sześciocylindrowym silnikiem chłodzonym cieczą w modelu 911, a koniec lat 90 XX wieku był czasem, gdy rozpoczęto prace nad terenowym Cayenne. Porsche wypuściło na rynek SUV w 2002 roku.

Rok 2004 był rokiem debiutu Porsche Carrera GT, wyposażonego w silnik V10, generujący moc aż 610 KM. Kolejno Porsche wypuściło na rynek model Panamera. Jego najmocniejsza wersja osiąga prędkość maksymalną 310 km/h, a do setki rozpędza się w 3,8 s.

W 2013 roku zaprezentowano jeden z najnowszych samochodów sportowych Porsche – Macan. Samochód występuje w wersjach o mocy 245, 258, 340 i nawet 400 KM.

historia marki Porsche

Ciekawostki

Ferdynand Porsche skonstruował pierwszy na świecie samochód z napędem na cztery koła.

W 1933 roku Auto Union (dzisiaj Audi) wykorzystało w swoim pojeździe 16-cylindrowy silnik zaprojektowany przez genialnego konstruktora, Ferdynanda Porsche.

Początkowo nazwa Porsche 911 brzmiała Porsche 901, jednak po protestach Peugeota została ona zmieniona.

W 25-lecie istnienia firmy marka wypuściła na rynek 10-tysięczny egzemplarz Porsche 356.

Porsche zaangażowało się w wyścigi Formuły 1 i Formuły 2, a model 804 triumfował na Grand Prix Francji.

Na świecie istnieje około 650 akredytowanych tzw. Porsche Club, zrzeszających fanów samochodów firmy.

Porsche 911 było pierwszym samochodem, który zapewnił zwycięstwo rajdowcom w zawodach Paryż-Dakar, nie będąc samochodem terenowym.

Podsumowanie

Marka Porsche jest obecnie jedną z najbardziej kojarzonych z samochodami sportowymi firm. Co ciekawe, na rynek wciąż wypuszczane są coraz to lepsze generacje pojazdów, gwarantujące niezawodne wrażenia z jazdy. Najszybsze Porsche to legendarny model 911, który w wersji GT2 RS osiąga prędkość 100 km/h w 2,7 sekundy!

Autor wpisu

Kategoria

Data

Ostatnie wpisy