Jak wynająć samochód? — Poradnik krok po kroku

07.10.2019

Wynajem samochodu to bardzo wygodna opcja, zarówno podczas podróży po kraju, zagranicznych wojaży, jak i krótkich przejażdżek. Mamy wiele możliwości, od aut klasy małej, kompaktowej, średniej po samochody luksusowe i sportowe. Wynajmując auto, chcemy czuć się komfortowo i pewnie, dlatego stworzyliśmy dla Was ten poradnik, z którego dowiesz się – Jak wynająć samochód i co jest ważne podczas podpisywania umowy? Jaką wypożyczalnię samochodów wybrać by nie natknąć się na “przykrą niespodziankę”?

Wybór wypożyczalni

Pierwszym nad czym będziesz musiał się zastanowić jest to jaki samochód chcesz wypożyczyć i czy interesują Cię modele tańsze a może te z wyższej półki – sportowe i luksusowe. Wypożyczalnie samochodów sportowych posiadają w swojej ofercie auta znanych i cenionych marek, proponując zazwyczaj możliwość wynajmu na krótszy lub dłuższy okres czasu w zależności od potrzeb i możliwości.

Dodatkowo, w wielu firmach będziesz mógł skorzystać z opcji wypożyczenia pojazdu z kaucją lub bez kaucji, co jest bardzo wygodne. Wpłacając kaucję zależną od marki oraz modelu samochodu zapłacisz mniej za sam wynajem auta.

Jak znaleźć odpowiednie miejsce

Chcąc wypożyczyć auto, trzeba zacząć od określenia puli firm, z których ofert będziemy wybierać. Oczywiście niezastąpiony będzie tutaj Internet. W pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się firmom w najbliższej okolicy. Warto zacząć od tych, które poleca najwięcej osób — dzięki zawartym w sieci opiniom nie powinno to być specjalnie trudne. Jeśli zaś zupełnie nie mamy rozeznania w tej kwestii, z pomocą przyjdą np. porównywarki cen. Można na nich nie tylko sprawdzić ceny, ale także znaleźć linki do stron wypożyczalni.

Jeśli wybieramy się za granicę i tam planujemy wynająć samochód, korzystajmy wyłącznie z usług sprawdzonych wypożyczalni. W Europie największymi i najczęściej polecanymi będą np. Europcar, Sixt, Avis lub Hertz. Ostrożnie zaś powinniśmy podchodzić do lokalnych wypożyczalni, które kuszą niską ceną. Często można bowiem trafić na nie do końca uczciwe firmy, np. zmieniające nazwę po zebraniu negatywnych opinii w internecie lub dodające ukryte koszty. Zdarza się też, że mimo rezerwacji zabraknie dla nas pojazdu.

samochody osobowe

Zapoznanie się z ofertą

Gdy zawęzimy już grono potencjalnych wypożyczalni, przychodzi pora na dokładne przyjrzenie się ich ofertą. Warto przeczytać je nawet po kilka razy, aby mieć pewność, że nie umknął nam żaden ważny szczegół. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się bezpośrednio z daną wypożyczalnią. Oto najważniejsze punkty, którymi musimy się zainteresować:

Rezerwacja

Obecnie jest raczej standardem. Warto jednak zadbać o nią odpowiednio wcześnie (nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem), szczególnie przy wyjazdach zagranicznych. Koszty wynajmu mogą bowiem naprawdę sporo wzrosnąć (nawet trzy- lub czterokrotne), jeśli dokonujemy rezerwacji na ostatnią chwilę. Zwłaszcza w sezonie turystycznym. Powinniśmy także upewnić się, czy ewentualne anulowanie rezerwacji nie wiąże się z opłatami, zwłaszcza przy korzystaniu z pośredników. Zasadniczo, jeśli zamierzamy anulować rezerwację, najlepiej zrobić to jak najszybciej.

Czas wynajmu

Często firmy oferują niższe stawki przy dłuższym wynajmie. Warto jednak pilnować dób wynajmu i nie spóźniać się ze zwrotem auta. Czas w jakim masz zwrócić samochód uzależniony jest od konkretnej wypożyczalni i godzin pracy biura. Sprawdź więc dokładnie godziny otwarcia i nie spóźnij się z odstawieniem samochodu na czas.

Miejsce odbioru i zwrotu

Różne wypożyczalnie odmiennie podchodzą do tej kwestii. Czasem można bez problemu odstawić pojazd w inne miejsce, niż to, z którego go odebraliśmy. Innym razem wiąże się z tym dodatkowa opłata lub w ogóle nie ma takiej możliwości. Warto rozeznać się w tej sprawie i wybrać najlepszą dla nas opcję.

Limit kilometrów

Stosowany jako szacunkowa metoda oceny i zabezpieczenia przebiegu wypożyczanych pojazdów, głównie luksusowych i sportowych. W przypadku samochodów klasy małej i średniej takie limity zazwyczaj nie obowiązują. Z perspektywy klienta limit kilometrów może okazać się niedogodnością, zwłaszcza że przekroczenie go jest równoznaczne z dodatkowymi opłatami.

Polityka paliwowa

Zasadniczo mamy tutaj trzy opcje. Pierwszą z nich jest odbiór auta z pełnym bakiem i zwrot z pustym. Na pierwszy rzut oka nie wygląda źle, ale trzeba pamiętać, że choć dostajemy zwrot pieniędzy za niewykorzystane paliwo, często ma się to nijak do jego faktycznej ceny. Drugą opcją jest zwrot z identyczną ilością paliwa, jaka była przy odbiorze. Tutaj z kolei mogą pojawić się trudności z określeniem właściwego poziomu napełnienia baku (gdyż rzadko dostajemy wtedy w pełni zatankowane auto) i często trzeba dopłacić za brakujące paliwo (przeważnie więcej niż wynosi jego faktyczna cena) oraz opłatę serwisową. Trzecią i chyba najsensowniejszą opcją jest odbiór i zwrot z pełnym bakiem. Nie ma tutaj żadnych niedomówień i ukrytych kosztów.

Opłaty dodatkowe

Tutaj możemy się spotkać z bardzo różnymi wariantami. Od wspomnianych już opłat za zwrot auta w nietypowych godzinach lub w innym miejscu, przez opłaty za przekroczenie granicy (o ile w ogóle jest to dopuszczalne), po dodatkowe wyposażenie (np. fotelik, GPS, bagażnik dachowy). Najczęściej pojawiającą opłatą (poza kaucją oczywiście), zwłaszcza za granicą, jest jednak ta za młodego kierowcę. Co to takiego? Jeśli kierowca ma mieć mniej niż 21 (czasem nawet 25) lat lub dopiero od kilku lat jest szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy, wypożyczalnie mogą naliczać dodatkowe opłaty. Czasem nawet przekreśla to całkowicie możliwość wynajmu. Wracając jednak do dodatków — bierzmy jedynie te, które są nam absolutnie potrzebne. Nie ma bowiem sensu płacić np. za GPS, jeśli mamy własny. Przy wypożyczeniach zagranicznych warto także sprawdzać, czy w koszt wynajmu są od razu doliczane lokalne podatki i opłaty lotniskowe, czy trzeba je uiszczać dodatkowo.

Ubezpieczenie samochodu

Tutaj zaczyna się istna dowolność. Teoretycznie każdy samochód powinien mieć wliczone w cenę podstawowe ubezpieczenie OC, AC i rzadziej TP (od kradzieży), jednak zakres tych ubezpieczeń bywa bardzo różny. Przykładowo mogą obejmować karoserię, ale np. podwozia już nie. Często także, zwłaszcza za granicą, wiążą się z pewnym haczykiem, czyli wkładem własnym. O co w tym chodzi? Ubezpieczenie działa dopiero przy szkodach przekraczających daną kwotę (dajmy na to 1000 złotych) i wszystkie niżej wycenione trzeba pokryć z własnej kieszeni. Poza tym istnieje też szereg wyłączeń anulujących działanie ubezpieczenia (np. prowadzenie samochodu przez innego niż zgłoszony kierowcę). Trzeba więc bardzo dokładnie czytać umowę. Warto też zdecydować się na wykup pełnego dodatkowego ubezpieczenia, ale bezpośrednio w wypożyczalni. Ta opcja nie jest może najtańsza, ale wyklucza całkowicie wkład własny i daje znacznie większą wygodę (często też znacznie obniża kaucję). Można też skorzystać ze stosunkowo świeżej opcji wykupienia krótkoterminowej polisy w zewnętrznej firmie.

Niezbędne dokumenty

Chcąc wypożyczyć samochód, zwłaszcza w obcych krajach, należy mieć przy sobie kilka dokumentów. Podstawą jest oczywiście prawo jazdy. Dalej potrzebny będzie drugi dokument potwierdzający tożsamość. Co ciekawe, obecnie wydawane dowody osobiste mogą nie wystarczyć, gdyż brakuje na nich adresu. Od 2018 roku wiele firm, zwłaszcza zagranicznych, wprowadziło konieczność płacenia kartą. Jest to pokłosie fali oszustw, która przetoczyła się m.in. przez Polskę i Włochy — oddawano poważnie uszkodzone pojazdy bez uiszczania związanych z tym opłat (cofanie transakcji w banku). W większości wypożyczalni niezbędna więc będzie karta kredytowa. Przy rezerwacji podaje się jej numer oraz CVV, co skutkuje najczęściej zamrożeniem kwoty wypożyczenia do dnia jego realizacji. Zdecydowanie rzadziej opłata jest od razu pobierana. Warto pamiętać, że karta musi być wystawiona na nazwisko zadeklarowanego kierowcy. Ważne jest także, aby na karcie mieć wystarczająco dużo środków, aby móc pokryć też dodatkowe opłaty, w tym również kaucję i ubezpieczenie. Wypożyczalnia może także wystawić voucher przy rezerwacji. Jeśli tak jest, również ten dokument trzeba mieć przy sobie w chwili wypożyczenia pojazdu.

WAŻNE: W wypożyczalni samochodów sportowych i luksusowych – Cylindersi, nie jest wymagane posiadanie karty kredytowej lub debetowej. Ufamy naszym Klientom, dbamy o komfort i wygodę podczas wynajmu aut.

Odbiór pojazdu

Gdy docieramy już na miejsce, zanim wsiądziemy do samochodu, powinniśmy go dokładnie obejrzeć. Jego stan musi zgadzać się z informacjami zawartymi w karcie auta, którą otrzymaliśmy w wypożyczalni. Wszelkie nieścisłości należy od razu zgłosić pracownikowi. Trzeba jednak pamiętać, że niekoniecznie podstawiony samochód będzie tym, który chcieliśmy otrzymać. Rezerwacje bowiem często obejmują dany typ auta, a nie konkretny model (o czym warto się wcześniej przekonać). W takim wypadku nie będzie to więc odstępstwo od umowy i nie stanowi podstawy do zażaleń. Warto zrobić zdjęcia, żeby mieć wszystko udokumentowane. Choć w większych wypożyczalniach zasadniczo sprawnie wszystko kontrolują, nie zaszkodzi sprawdzić też poziom płynów eksploatacyjnych. Powinniśmy także skontrolować stan paliwa, aby upewnić się, że pokrywa się z wybraną przez nas opcją. Na tym etapie warto także upewnić się, w jakich godzinach możemy dokonać zwrotu pojazdu. Raczej nie powinno być rozbieżności z informacjami zawartymi na stronie wypożyczalni, ale mimo wszystko warto mieć co do tego pewność. Dobrze jest także dopytać, czy ewentualny mandat (o co nietrudno, zwłaszcza gdy jesteśmy za granicą i nie przyswoiliśmy tamtejszych przepisów drogowych) jest kierowany do firmy. Jeśli nie, lepiej zapłacić go od razu, gdyż wypożyczalnia może naliczyć związaną z nim opłatę manipulacyjną.

Użytkowanie wypożyczonego samochodu

Właściwie nie różni się od tego, jak powinniśmy traktować nasze prywatne auto, zwłaszcza jeśli wynajem był w opcji bez limitu kilometrów. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na wypożyczenie samochodu z limitem, powinniśmy go przestrzegać. Zasadniczo, gdy wiemy, że będziemy dużo jeździć, zdecydowanie lepiej wziąć droższe, ale pozbawione ograniczeń kilometrowych auto. Często bowiem opłaty za przekroczenie kilometrażu są znacznie wyższe niż koszt wyżej wycenionego pojazdu bez limitu. Warto także pamiętać, żeby w razie kolizji lub wypadku od razu wezwać policję i powiadomić wypożyczalnię.

Zwrot pojazdu

Przede wszystkim warto dopilnować jego terminu i odstawić auto w umówione miejsce. Dobrze jest zrobić także kilka zdjęć wyjściowych, tak na wszelki wypadek. Po zdaniu samochodu pracownik wypożyczalni spisze protokół oddania. Można go zagadnąć o to, jak widzi stan pojazdu i skontrolować, czy tworzony opis pokrywa się ze stanem rzeczywistym. O ile nie powinno być z tym problemu w przypadku sprawdzonej wypożyczalni, tak te mniejsze warto przypilnować. Jeśli oględziny wypadną pomyślnie, dostaniemy kwit umożliwiający odzyskanie kaucji. Z protokołem i pokwitowaniem w ręku możemy odblokować zamrożone do tej pory fundusze. Warto też zrobić kopię tych dokumentów i przechowywać ją przynajmniej przez kilka miesięcy.

Po wszystkim dobrze jest jeszcze przez jakiś czas sprawdzać stan konta. Przede wszystkim pieniądze z kaucji powinny wrócić do nas maksymalnie do 30 dni po zdaniu pojazdu. Jeśli to nie nastąpiło, powinniśmy się im przypomnieć, dokumentując to kopią protokołu i kwitu. Czasem wypożyczalnie mogą później próbować pobrać jakieś opłaty. Nie można wtedy panikować — zamiast tego trzeba zadzwonić do banku i anulować tę transakcję, mówiąc, że została wykonana bez naszej zgody. Bank powinien ją wycofać po wyjaśnieniu sprawy. Warto w takiej sytuacji skontaktować się także z daną wypożyczalnią i sprawę wyjaśnić. Niekoniecznie było to bowiem działanie z premedytacją i mógł to być zwykły błąd z ich strony.

Podsumowanie

Wypożyczenie samochodu to wygodna opcja. Wymaga jednak uważnego czytania wszystkich punktów umowy wynajmu jeszcze przed rezerwacją. Warto też sprawdzać wszystko później na bieżąco i wystrzegać się kruczków prawnych.

Autor wpisu

Kategoria

Data

Ostatnie wpisy