Leasing czy wynajem – co się bardziej opłaca?

23.05.2019

Coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy lepiej wybrać leasing, czy wynajem długoterminowy samochodu. Obydwie formy mają swoje wady i zalety, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej, by wiedzieć, która będzie korzystniejsza w danym przypadku. Długoterminowy wynajem samochodu jest lepszym wyborem dla osób, które cenią sobie przede wszystkim wygodę.

Jeśli dodatkowo mamy możliwość zapłaty za komfort, może być to rozwiązanie dla nas. Dzięki stałej miesięcznej racie możemy pokryć wszelkie koszty związane z eksploatacją samochodu (bez paliwa). Nie musimy także poszukiwać nabywcy, gdy zechcemy pozbyć się auta po wygaśnięciu kontraktu.

Dla początkujących przedsiębiorców

Leasing jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą nabyć samochód za symboliczna wartość po zakończeniu umowy. Dzięki leasingowi mamy także znacznie większą swobodę, jeśli chodzi o korzystanie z pojazdu. Wszystko ze względu na to, że nie mamy narzuconego limitu kilometrów możliwego do przejechania.

Wymagana jest jedynie opłata wstępna, dlatego na wybór leasingu mogą zdecydować się nawet przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie własnej działalności. Jeśli porównujemy same koszty finansowe, więc bez kosztu dodatkowych usług, przeważnie okazuje się, że leasing jest wyraźnie tańszym rozwiązaniem niż długoterminowy wynajem. Warto jednak przyjrzeć się bliżej obu formom.

Wynajem długoterminowy i leasing – porównanie

Wspominając o leasingu, przeważnie chodzi o jego klasyczną formę. Mówiąc najprościej, o finansowanie, które jest jednocześnie połączone z wykupem samochodu tuż po zakończeniu umowy. Leasing może występować w dwóch odmianach: leasingu operacyjnego oraz leasingu finansowego

Warto jednak wspomnieć, że sam wynajem długoterminowy to także leasing operacyjny, jednak z tą różnicą, że po zakończeniu umowy, samochód nie jest kupowany, lecz zwracany do finansującego. Wynajmowanie może występować w różnych odmianach, np. “auto w abonamencie” czy Full Service Leasingu.

Z wykupem czy bez?

Główną cechą, która odróżnia długoterminowe wynajmowanie od leasingu, jest możliwość wykupu samochodu. Po zakończeniu trwania umowy leasingu przeważnie następuje wykup samochodu za jego symboliczną wartość. Jeśli wygaśnie umowa w przypadku najmu, pojazd jest najczęściej zwracany do finansującego.

Warto dodać, że wykupienie jest teoretycznie możliwe, ale za bardzo wysoką, oszacowaną przez finansującego wartość, która będzie zbliżona do rynkowej wartości pojazdu w chwili zakończenia umowy. Jest to więc jedna z poważnych wad najmu długoterminowego.

Spłata wartości czy opłata za użytkowanie?

Z powyższą cechą wiąże się niejako kolejna, która także różni obie wynajem długoterminowy od leasingu. Jest to wysokość miesięcznej raty. Jeśli mowa o leasingu, przedsiębiorca spłaca wartość samochodu powiększoną o marżę, czyli zarobek finansującego.

W razie wynajmu długoterminowego, oprócz marży, użytkownik płaci także za użytkowanie auta, nie spłacając tym samym jego wartości. To dlatego miesięczna rata w przypadku wynajmu może być niższa niż rata leasingu samochodowego.

Wpłata wstępna kontra brak udziału własnego

Wiele firm, które oferują klasyczny leasing wymaga, aby użytkownik wniósł udział własny, by móc przystąpić do umowy. Przeważnie jest to 10-20% wartości auta. Istnieją także leasingodawcy, którzy proponują finansowanie z symbolicznym czynszem inicjalnym. Może on wynosić nawet 1%. Wynajem długoterminowy nie obejmuje takiej opłaty.

Swoboda korzystania z pojazdu

Warto także zastanowić się nad tym, czy chcemy mieć stuprocentową swobodę związaną z korzystaniem z samochodu, czy nie przeszkadzają nam pewne ograniczenia.

Osoba, która decyduje się na wybór leasingu z wykupem, ma znacznie większą swobodę związaną z eksploatacją pojazdu. Leasingodawcy mogą narzucić w umowie pewne wytyczne, jednak to właśnie leasingobiorca dysponuje w praktyce samochodem tak, jakby był jego właścicielem.

W razie wynajmu długoterminowego, samochód będzie zwracany do finansującego. To dlatego użytkownika obowiązują bardzo ścisłe procedury postępowania odnoszące się do braku tuningu, modyfikacji, dotyczące przeglądów. Zwracany samochód musi być w dobrym stanie. Może posiadać jedynie klasyczne ślady zużycia, ale należy pamiętać, że najem długoterminowy zawsze w swej istocie będzie oznaczał korzystanie z cudzej własności.

Audi RS3 Limousine

Przebieg samochodu

Przebieg samochodu jest jednym z największych ograniczeń związanych z okresowym wypożyczeniem. Finansujący szacuje wysokość raty oraz wartość rezydualną samochodu na podstawie deklarowanego rocznego przebiegu. 

Przekroczenie narzuconego limitu może wiązać się z koniecznością dopłaty. Jak łatwo się domyślić, nie działa to jednak w drugą stronę, dlatego nie możemy liczyć na zwrot.

Czas trwania umowy

Jeśli chodzi o długoterminowe wypożyczenie samochodu, umowa jest zawierana przeważnie na okres od dwóch do czterech lat. W niektórych przypadkach istnieje jednak możliwość jej przedłużenia do pięciu lat. W przypadku umowy leasingowej, umowy są zawierane na 5, 6 czy 7 lat i nie stanowi to żadnego problemu.

Usługi dodatkowe

Jeśli chodzi o usługi dodatkowe, np. wymiana opon, w przypadku leasingu mamy przeważnie do czynienia z “gołym” finansowaniem. Wielu leasingodawców oferuje jednak możliwość skorzystania z dodatkowych opcji, np. ubezpieczenie wliczone w ratę leasingową czy szereg innych przydatnych usług. Mimo to większość klientów korzysta z samego finansowania.

Wynajem długoterminowy samochodu jest przeważnie powiązany z szeregiem usług dodatkowych. Płacimy ratę, w której zawiera się opłata za serwis mechaniczny, ubezpieczenia itp. Przeważnie chęć skorzystania z oferty wypożyczenia auta wiąże się z obligatoryjnym wykupieniem dodatkowych usług. Możemy zdecydować się na opcję Full Service, czyli taką z pełną gamą dodatkowych produktów.

Kto powinien wybrać leasing?

Leasing będzie znacznie bardziej korzystnym rozwiązaniem dla osób, które chcą nabyć za niewielką wartość samochód po zakończeniu czasu trwania umowy.

W przypadku leasingu mamy także znacznie większą swobodę w użytkowaniu pojazdu – nie mamy bowiem narzuconego limitu kilometrów możliwego do przejechania, co jest ogromnym plusem.

Koszty leasingu

Wstępna opłata sprawia, że w przypadku umowy leasingowej możemy liczyć na procedury uproszczone, które są dedykowane m.in. przedsiębiorcom dopiero rozpoczynającym działalność. Jeśli porównamy koszty finansowe bez usług dodatkowych, zauważymy, że będzie to znacznie tańsze rozwiązanie niż wypożyczony samochód.

Dla kogo jest wynajem auta?

Wynajmowanie długoterminowe sprawdzi się w przypadku osób, które chcą mieć wygodny samochód i jednocześnie są w stanie sporo za to zapłacić. Plusem jest stała miesięczna rata, która pokrywa koszty eksploatacyjne bez paliwa.

BMW M2 Competition

Oferta wynajmu długoterminowego

Zalety wypożyczenia

Wiele osób ceni także to, że nie ma konieczności poszukiwania nabywcy, jeśli zechcemy pozbyć się auta po zakończeniu kontraktu. Może to być spore udogodnienie.

Jak widać, zarówno wybór leasingu, jak i zdecydowanie się na wypożyczenie pojazdu ma swoje plusy i minusy. Warto je przeanalizować na samym wstępie, aby dokonać trafnego wyboru. Powyższe wskazówki mogą być sporym udogodnieniem na etapie dokonywania decyzji. Nie podejmujmy decyzji pochopnie, jeśli chcemy cieszyć się wymarzonym autem.

Autor wpisu

Kategoria

Data

Ostatnie wpisy