Historia marki Mercedes – Benz
Moc, styl i osiągi – dlaczego Mustang to ikona amerykańskiej motoryzacji?
12.09.2024
Ford Mustang: Klasyka z lat 60. z rasowym wyglądem i masywnym nadwoziem
Potężny silnik pod maską, masywne nadwozie i rasowy sportowy wygląd. Wszystkie te cechy doskonale opisują Forda Mustanga. Ten samochód to jeden z flagowych przykładów amerykańskich pony carów, które zdominowały drugą część lat 60. XX wieku amerykańskiej motoryzacji. Co dokładnie sprawia, że Ford Mustang to samochód, który bezapelacyjnie zasługuje na miano ikony przemysłu automotive w USA? Czy faktycznie samochód jest ikoną amerykańskiej motoryzacji?
Początki historii Mustanga – auto dla pierwszego powojennego pokolenia
W latach 60. XX wieku rynek samochodów osobowych zdominowali Amerykanie, którzy nie pamiętali już II wojny światowej. Ludzie ci mieli zupełnie inne preferencje zakupowe od swoich rodziców. Interesowały ich szybsze, ciekawsze samochody. Rynek nie był obfity w pojazdy tego typu. Jeżeli już powstał jakiś model, to cenowo znajdował się poza zasięgiem wielu młodych Amerykanów.
To się zmieniło, gdy Ford stworzył legendarnego Mustanga. Auto miało kompaktowe – jak na amerykański samochód – wymiary, potężne silniki pod maską i sportowy charakter, który przyciągał młodych kierowców niczym magnes.
Ford Mustang został oficjalnie zaprezentowany fanom motoryzacji w dniu 17 kwietnia 1964 roku na targach motoryzacyjnych w Nowym Jorku. Samochód od samego początku kojarzony był z wolnością i duchem młodości. W ciągu lat Mustang przeszedł wiele zmian i ewolucji, ale zawsze zachował swoje unikalne cechy. Dziś jest znany i ceniony na całym świecie.
Zmiana koncepcji – Ford Mustang ofiarą kryzysu paliwowego
Oryginalny pomysł na koncepcję Forda Mustanga przyjął się znakomicie. Został jednak zweryfikowany przez kryzys paliwowy w latach 70. XX wieku. Ten spowodował wysoką inflację, a także ogromne wzrosty cen paliwa. Z tego powodu Ford musiał zrezygnować z mocnych silników, niestosowanych wcześniej w powszechnej, ogólnodostępnej motoryzacji. Zamiast tego pod maskę trafiały jednostki o mocy do 140 kilometrów.
Bardziej wyszukana pod kątem jednostek napędowych była trzecia generacja tego modelu. Trzeci Mustang utracił część swojego uroku, gubiąc muskularne nadwozie kojarzone z tym autem. Ford naprawił to w czwartej wersji kultowego pony cara. Niezależnie od różnych perturbacji Mustang wciąż był niezwykle lubiany przez kierowców szukających przystępnego sportowego samochodu.
Powrót do korzeni – Ford Mustang w XXI wieku
Do swoich korzeni Ford Mustang wrócił 20 lat temu, w 2004 roku. Wtedy światło dzienne ujrzał potężny pony car z długą maską, która chowa pod sobą potężne widlaste silniki. Dużą popularnością cieszył się od wtedy Ford Mustang GT. To wyścigowa odmiana, która korzysta z mocnego silnika V8 Coyote.
O kulcie amerykańskiej ikony motoryzacji może świadczyć fakt, iż Mustang był przez moment najchętniej kupowanym sportowym samochodem w Europie. Amerykański pony car tym samym trafił nie tylko do kierowców z USA. Pokochała go również bardzo wybredna klientela ze Starego Kontynentu. Obecnie Ford Mustang GT doczekał się już siódmej generacji. Na drogach wciąż najpopularniejsza jest oczywiście szósta odsłona, którą produkowano od 2014 do 2023 roku. Auto imponuje osiągami, spełniając oczekiwania zarówno miłośników klasyki, jak i nowoczesnych technologii. Oferowano go z silnikami, takimi jak 3.7 V6 czy potężne 5.0 V8. Takie jednostki przekładają się na potężną moc przekraczającą nawet 400 koni mechanicznych.
Mustang ikona amerykańskiej motoryzacji
Ford Mustang GT to po prostu świetne sportowe auto. Przykuwa wzrok na ulicy, może rozpędzić się do setki w nieco ponad 4 sekundy, a przy tym oferuje bardzo dobre prowadzenie. Nic dziwnego, że jest to jeden z najlepszych owoców amerykańskiej motoryzacji.
Na przestrzeni lat Ford Mustang nie tylko zdobył uznanie miłośników motoryzacji, ale również stał się niewątpliwą ikoną kultury popularnej. Pojawiał się w filmach, serialach telewizyjnych, reklamach na plakatach, a także grach komputerowych. „Dziki koń” – jak mówi się potocznie o samochodzie, jest dziś obiektem pożądania wśród kolekcjonerów samochodów z całego świata. W tym kontekście trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że samochód to ikona motoryzacji – nie tylko amerykańskiej, ale i światowej.